اهمیت تولید داخلی اسپلیت

 اهمیت تولید داخلی :

چندین سال است که با خراب شدن اوضاع اقتصادی مردم به دنبال خرید لوازم ارزان هستند و در کشور مکان‌هایی برای عرضه همین محصولات رونق گرفته و محصولاتی عموماً ارزان تر از شهرستان ها به فروش می‌رسد البته غالباً این مراکز در نقاط مرزی کشور هستند و سعی دارند برند های مطرحی را که در کشور وجود دارد و مردم باکیفیت آن آشنا هستند را با قیمتی خیلی کمتر به فروش برسانند. اما این کالای قاچاق شامل معایب جبران ناپذیری است که خلاصه بیان شد:

 

  • مصرف برق بالا و استفاده از کمپرسورهای چینی بدون نام (تقلبی) و استفاده از گاز R22 قدیم)البته ممکن است برچسب تقلبی R410a هم بزنند(
  • نداشتن ضمانت و خدمات پس از فروش پاسخگو و معتبر برای تجهیزاتی که نیاز به سرویس و شارژ دوره ای دارد.
  • عدم توانایی در تأمین قطعات و لوازم یدکی کولرهای گازی اسپلیت مانند کیت، کمپرسور، فن و …
  • خروج روغن کمپرسور و صدمه به کمپرسوردر کوتاه مدت (بدلیل نحوه حمل و عبور غیر استاندارد از مبادی مرزی کشور)
  • تقلبی بودن نام برند و مدل و حتی ظرفیت آنها
  • تخلیه احتمالی گاز مبرّد در حین عملیات حمل و نصب کولر گازی و اسپلیت
  • نداشتن ۵ متر لوله مسی رایگان
  • ضربه به اقتصاد کشور و کمک به اقتصاد قاچاقچیان

 

کولرهای گازی از جمله وسایل سرمایشی در کشور هستند که درصد و تعداد آنها در سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته است. با توجه به نتایج بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری ایران در سال ۹۴، درصد خانوارهای دارای کولرگازی در سال ۹۰ برابر ۱۶ درصد بوده، اما در سال ۹۴ به ۱۹ درصد افزایش یافته است.

 

 

 

از سویی دیگر آمار واردات رسمی گمرک هم نشان می دهد که متوسط ارزش واردات کولرهای گازی طی سال های ۹۱ تا ۹۳ در حدود ۱۱۰ میلیون دلار بوده و با یک جهش در سال ۹۴ به ۲۲۴ میلیون دلار رسیده است. حجم واردات کولرگازی در سال ۹۵ نیز در حدود ۲۴۸ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۹۴ هم افزایش داشته است. علاوه بر واردات رسمی، قاچاق این وسائل سرمایشی به کشور نیز بسیار قابل توجه است.

به طوری که سید ابوالقاسم شانه‌ساز، دبیر انجمن لوازم خانگی کوچک چندی پیش اعلام کرده بود که ارزش قاچاق کولرگازی در ۸ ماه اول سال ۹۶ معادل ۱۶۰ میلیون دلار و در سال ۹۵ معادل ۳۰۰ میلیون دلار و معادل کل صادرات لوازم خانگی کشور بوده است. با حمایت از تولید این کالا میتوان این ضرر های جبران ناپذیر را ازبین برد. لازم به یاداوریست طی بازدیدهایی که از کارخانه های تولیدی کولرهای گازی در چین توسط مهندسین شرکت تبرید سازه به عمل امده دستگاه هایی که ازطریق قاچاق وارد کشور میشوند در کارخانه های درجه۲و۳چین ساخته میشوند که ازلحاظ گریدانرژی پایین ترین گرید وبالاترین مصرف انرژی را دارندکه اغلب از کولرهای فرسوده موجود پرمصرف ترند.

  • از دیگر اهمیت تولید این کالا:( ارزش جایگزینی کولرهای گازی پرمصرف با کم مصرف)

با توجه به بحرانی انرژی و مسایل زیست‌ محیطی باید به‌ دنبال روش هایی برای کاهش مصرف انرژی پیدا کرد. بررسی ­ها نشان می ­دهد که اختلاف توان مصرفی برخی از کولرهای گازی قدیمی با برخی کولرهای جدید بیش از ۱۵۰۰ وات است به همین دلیل جایگزینی هر کولرگازی جدید که مصرف بهینه دارند، با این کولرهای قدیمی منجر به کاهش تقاضای مصرفی ۱۵۰۰ واتی برای هر مصرف کننده  می شود. با این وجود در یک حالت متوسط، جایگزینی هریک کولر گازی کم ­مصرف با پرمصرف منجر به کاهش ۱۰۰۰ واتی مصرف در اوج بار می ­شود. بدین ترتیب با جایگزینی یک میلیون دستگاه کولرگازی قدیمی با کولر کم­ مصرف نو، بیش از ۱۰۰۰ مگاوات از تقاضای مصرفی در زمان اوج بار کاسته خواهد شد.اگر هزینه ساخت نیروگاه برابر ۵ میلیارد تومان برای هر مگاوات و هزینه یک کولر جدید هم برابر ۵ میلیون تومان فرض شود آنگاه هزینه جایگزینی کولرهای جدید با هزینه ساخت نیروگاه برابری می ­کند. علاوه بر این استفاده از کولرهای گازی کم ­مصرف منجر به صرفه­ جویی انرژی به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد تومانی در سال نیز خواهد شد. به همین دلیل جایگزینی کولرهای گازی قدیمی با کولرهای کم­ مصرف بسیار اهمیت دارد برآورد منفعت حاصل از اجرای طرح جایگزینی کولر گازی، هزینه و فایده حاصل از جایگزینی این وسیله سرمایشی در جدول زیر آورده شده است.

در این جدول برای برآورد ارزش کاهش پیک،  هزینه ساخت نیروگاه و به طور میانگین برابر نیم میلیون دلار بر هر مگاوات درنظر گرفته شده است. برای برآورد میزان صرفه جویی انرژی نیز قیمت برق صادراتی به عراق برابر ۷.۵ سنت با دلار اسمی(۱۰هزار تومان) در نظر گرفته شده است.

 

به نظر می ­رسد جایگزینی کولرهای گازی قدیمی با کم­ مصرف به نفع همگان باشد. زیرا در وهله نخست از خاموشی برق و آثار مخرب آن جلوگیری می­ کند. از طرفی استفاده از تجهیزات نو منجر به کاهش هزینه قبض برق استان ­های جنوبی کشور و آسایش مردم می ­شود. در نتیجه از هدر رفت انرژی در کشور جلوگیری شده و فرصت صادرات برق در اوج فصل گرم نیز از بین نخواهد رفت. و در نهایت اینکه در صورت استفاده از محصولات داخلی نیز یک حمایت هوشمند از تولید داخل صورت خواهد گرفت و منجر به تولید و اشتغال هم خواهد شد.

اهمیت ساختمان ها به‌ عنوان مصرف کننده عمده انرژی در دنیا با سهم ۴۰ درصدی از انرژی کل مصرف بر کسی پوشیده نیست.در این تحقیق به بررسی توجیه اقتصادی یکی از راه حل های جدید برای سرمایش/گرمایش در ساختمان ها که حدود ۶۰% سهم انرژی مصرفی در ساختمان ها را به خود اختصاص  داده اند پرداخته شده است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *